כיתוב על מצבה הוא הדרך לציין את זהות הנפטר על המצבה, אך הוא גם זה שמאפשר למשפחות רבות לציין על מקום הקבורה מילים אישיות יותר, פסוקים מהמקורות וציטוטים שמנציחים את רוחו של הנפטר בדרך הולמת.

עם זאת, בתקופה המורכבת של אבל על פטירת אדם אהוב, בחירת כיתוב על מצבה יכולה להיות מורכבת. צוות אתר מצבה.קום מציע מדריך קצר לבחירת כיתוב על מצבה לגבר.

כיתוב על מצבה של גבר – איך מנציחים בכתב אדם אהוב

בין אם מדובר על חבר טוב, אבא, בן זוג או אדם ציבורי שזכרו יקר, כיתוב על מצבת גבר מיועד לאפשר למשפחה לציין את זכרו בדרך הולמת ומכבדת, אישית ומייצגת בצורה נאמנה את אישיותו ואת הזכרונות שהותיר אחריו. מה הוא כולל?

כיתוב בסיסי וחיוני על מצבה לגבר

הכיתוב הראשוני על כל מצבה כולל את שמו המלא של הנפטר, את כינוי החיבה שלו (אם זה היה הכינוי העיקרי שלו), את תאריך הפטירה והלידה, את שמות הוריו ואת הביטוח ת.נ.צ.ב.ה (תהא נשמתו צרורה בצרור החיים).

כיתוב אישי על מצבה לגבר

לצד התיאור הבסיסי על גבי המצבה, כיתוב על מצבה של אדם כולל לעיתים גם מילים המתארות את המשפחה שהותיר בעולם, כמו למשל “אבא, סבא ובעל אהוב”.

התיאור יכול לכלול גם תואר רשמי של הנפטר, כמו דוקטור, או תארים של תפקידים ציבוריים שהיו לו בחייו, כמו “ממקימי העיר ויקיריה”.

כיתוב מסורתי

בישראל מקובל להוסיף על מצבות רבות גם פסוקים מהמקורות, אשר מתארים את אישיותו של האדם בצורה חיובית ואמינה, את המורשת שהותיר בעולם ואת הזיכרון שנשאר לבני משפחתו ממנו. הנה כמה דוגמאות:

“איש חיל רב פעלים” (דברי הימים)

“לכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמים” (קהלת)

“סור מרע ועשה טוב בקש שלום ורדפהו” (תהלים)

“נעמת לי מאוד נפלאתה אהבתך לי” (שמואל ב)

“וזכרם לא יסוף מזרעם” (מגילת אסתר)

אפשרויות נוספות של כיתוב על גבי מצבות

  1. ניתן כמובן להוסיף ציטוטים שאינם מהמקורות, בהתאם לאופי הנפטר והמשפחה, למשל: “היית לנו עולם ומלואו, תישאר בליבנו לעד”. 
  2. וגם משפטים ארוכים ואישיים יותר, כמו: “אדם מופלא, אוהב חיים, רב פעלים, צעיר נצחי ואמן במלאכת החיים”
  3. עבור משפחות מאמינות, כאשר הנפטר מת בייסורים, מקובל לציין זאת על גבי המצבה כדי שבשמיים “יקחו זאת בחשבון”.
  4. יש מצבות שבהן בנוסף על שם הנפטר מופיע כיתוב גדול עם הכינוי, למשל “אבא”, או “אהוב ליבנו”
  5. ציטוט משיר גם הוא אפשרות מקובלת ואהובה. לדוגמה: “ואם אי פעם תגיעו לכאן, תדעו שכאן הוא חרש צנח, וקול הנפילה מעולם לא נשמע, בגלל החול הרך” (יהונתן גפן). “ובנופלו בבוקר לא עבות אחד על אדמתו, יקנו לו אחוזת עולם, ליד אמות המים השקטות.” (נתן יונתן).

צוות אתר מצבה.קום משתתף באבלכם הכבד ומציע שירותי ייעוץ לבחירת מצבה מתאימה ליקירכם לצד מגוון רחב של אבנים וסלעים לבניית מצבות. חייגו אלינו: 050-5287704