בחירת כיתוב על מצבה היא אחד החלקים החשובים בעיצוב המצבה. כיתוב נכון מתאר בצורה נאמנה וחיובית את המנוח ומספק נחמה ליקיריו שנותרו מאחור.

הוא משפיע על האסתטיקה של המצבה ועל הנראות שלה והוא למעשה אמצעי ההנצחה המילולי על גבי המצבה. אז איך בוחרים את הכיתוב הנכון ומה זה אומר בדיוק?

בחירת כיתוב על המצבה

כדי לבחור כיתוב על המצבה צריך להתייחס לשני נושאים:

  1. הנראות של הכיתוב גודל האותיות, סוג הפונט, אותיות שקועות או בולטות, אותיות בצבע על גבי האבן, או אותיות מתכת בולטות וכן הלאה.
  2. תוכן הכיתוב ביהדות מקובל לבחור כיתוב מינימליסטי על גבי המצבה, שמתאר את הנפטר באופן חיובי, תוך הקפדה להיצמד לדברי אמת וללא הפרזות. עם זאת, יש דרכים שונות לגוון ולהיות יצירתיים בבחירת תוכן הכיתוב, תוך הישארות במסגרת הכללים.

סגנונות כיתוב על מצבה

הבחירה הראשונה לגבי כיתוב על מצבה בעברית היא בין כתב דפוס לבין פונט בסגנון כתב יד. 

ניתן גם לשלב בין השניים, לבחור פונט ספציפי ועוד.

הבחירה הבאה היא בגודל הכיתוב. ניתן למשל לכתוב את שם הנפטר באותיות גדולות על לוח הראשה ואילו את שאר הכיתוב לכתוב באותיות קטנות על האבן האופקית המונחת על הקרקע.

לאחר מכן יש לבחור בין אותיות בולטות ממתכת לבין אותיות שקועות חקוקות על גבי האבן וצבועות בצבע שחור להדגשה.

לכל סגנון ולכל בחירה יש יתרונות וחסרונות משלו, אך בעיקר תוצאה שונה ברמת הנראות והעיצוב של המצבה.

תוכן הכיתוב על גבי המצבה

כאמור, ביהדות מקובל לצמצם בדברים ולכתוב רק את המידע הבסיסי אודות הנפטר, בעיקר מטעמי צניעות. אך בהחלט ניתן להוסיף על גבי המצבה פסוק מתאים מהמקורות, המתאר את אופיו, מורשתו ורוחו של הנפטר.

יש גם מי שנוהג לצטט קטע משיר, או לכתוב מילות פרידה שיוצאות מהלב.

כיום יש פתיחות רבה יותר מתמיד בכל הקשור לכיתוב על מצבות ועיצוב מצבות באופן כללי ולכן ניתן לכתוב כמעט כל משפט שנראה לכם מתאים, אם כללי בית העלמים מאפשרים זאת.

מלבד זאת, הכיתוב המקובל על מצבה, כולל את ראשי התיבות פ”נ – פה נקבר, מעל שמו המלא של הנפטר.  את תאריך הלידה ותאריך הפטירה שלו – העברי (אם הנפטר הוא יהודי כמובן) ואז פסוק קצר המתאר את אישיותו או את המורשת שלו, או כמה מילים כלליות המתארות את חייו (אב ל… בעלה של… סבא לנכדים וכן הלאה).

לסיכום, כיתוב על מצבה נועד לציין מי קבור בחלקת קבר מסוימת, אך הוא עשוי גם לספק מעט נחמה למי שנותרו מאחור, על ידי הוספת מילות פרידה, תיאור אישי ואפילו פסוק מהמקורות.

צוות אתר מצבה.קום מציע ייעוץ מקצועי בבחירת האבן המתאימה למצבה, עיצוב מצבה וכן כיתוב על מצבה, שיכבד את זכר יקיריכם וישמש לכם תזכורת מנחמת בכל ביקור בבית העלמין. חייגו אלינו: 050-5287704