בחירת כיתוב על מצבה של אבא מגיעה עבור רוב האנשים באחד הרגעים הקשים בחיים – רגע של פרידה כואבת. עם זאת, בחירת הכיתוב המתאים יכולה להעניק למשפחה מעט נחמה מתוך עיסוק בעניין מעשי, שיש בו גם רגש, אשר עשוי לספק חיבור מנחם למקור כוח רוחני, לצד מילים המתארות בחיבה והערכה את אחד האנשים היקרים והקרובים ביותר עבור כל אדם.

מה כותבים על מצבה של אבא?

לפי ההלכה היהודית ולפי הנוהג בישראל, מקובל לכתוב על כל מצבה כיתוב מינימליסטי, המיועד בעיקר לציין מידע בסיסי אודות הנפטר.

ראשית מציינים את שמו המלא של הנפטר. אם יש לו כינוי נפוץ, אז מקובל לציין גם אותו.

מקובל להוסיף את תאריך הלידה ותאריך הפטירה לפי לוח השנה העברי ולעיתים גם את שמות הוריו של הנפטר.

לאחר מכן ניתן לציין מידע המתאר את הנפטר, כמו “אבא, בעל ואח אהוב” לצד משפט קצר המתאר אותו.

זה יכול להיות ציטוט של שיר אהוב, או של הנפטר עצמו. אלה יכולות להיות מילות פרידה מהמשפחה, או כמובן פסוק מהמקורות.

משפטים ופסוקים לכתיבה על מצבה של אבא

קיימים משפטים נפוצים שכמעט תמיד מתאימים לכל אדם, במיוחד לאדם יקר וקרוב כמו אבא. למשל:

“זכרך בליבנו לעד”, “דמותך לא תסור מליבנו”, “נזכור אותך לנצח” ועוד.

יש גם מי שרגשותיו מנחים אותו לכתוב מילים אישיות יותר, כמו: “מסירותך ואהבתך יאירו את דרכנו לעד”, “אב מסור וסב אוהב”, “בשלל צבעי הקשת צבעת את חיינו”, “איש לא יתפוס את מקומך” ועוד.

ניתן לקבל השראה על ידי ביקור בבית קברות, או הצצה באלפי הרעיונות המצולמים באינטרנט, להתייעץ עם קבלני מצבות או פשוט לקחת רעיונות מתחומי העניין שהיו לנפטר בחייו.

לצד משפטים אלה, קיימים גם פסוקים רבים מהמקורות, שיכולים לספק למשפחה את הביטוי המדויק לרגשותיהם, לספק להם נחמה וגם ליצור חיבור בין אירוע הפטירה לבין מקור נחמה רוחני, דתי, אלוקי. הנה כמה דוגמאות:

“בדרך חכמה הוריתיך, הדרכתיך במעגלי ישר”

“וזכרם לא יסוף מזרעם”

“ובניתי לך בית נאמן”

“והיה כעץ שתול על פלגי מים”

“אשרי אדם מצא חכמה ואדם יפיק תבונה” ועוד.

דרך נוספת למצוא נחמה על ידי שילוב פסוקים בכיתוב על המצבה היא על ידי קריאת פסוקים של אותיות השם. באופן כזה, אין צורך לכתוב פיזית את הפסוקים על המצבה אלא ניתן לקרוא פסוקים מהמקורות כאשר מבקרים בחלקת הקבר, לפי אותיות שמו של הנפטר.

לסיכום, בחירת הכיתוב על מצבה של אבא היא חלק מתקופה לא פשוטה, של פרידה מאדם יקר במיוחד, לצד בחירת עיצוב המצבה ואבן מתאימה למצבה.  צוות מצבה.קום עומד לרשותכם על ידי היצע איכותי ומגוון של אבנים למצבות, לצד ייעוץ מקצועי לגבי בחירת מצבה, עיצוב מצבה ועוד. לקבלת מידע נוסף חייגו: 050-5287704