כתיבת ציטוט משיר אהוב על גבי מצבה היא דרך מקובלת ומרגשת להנציח על מצבה את זכרו של אדם יקר. לפעמים ציטוט משיר יכול לסכם בצורה הטובה ביותר את מסע חייו, את התחושות של בני המשפחה ואפילו את אופן הפטירה.

אך האם בכל בתי העלמין בישראל מקבלים מצבה עם ציטוט של שיר? האם זה מותר בהיבט של זכויות יוצרים והאם אפשר להוסיף לכיתוב על מצבה קטע משיר שכתבתם בעצמכם?

כיתוב שירים על מצבה בהתאם לכללי בית העלמין

כיתוב על מצבה מיועד כדי לציין מי נטמן בחלקת הקבר, לצד כיתוב מתומצת וקצר המתאר את חייו של הנפטר ואת תחושותיהם של בני המשפחה.

בתי עלמין מסורתיים לרוב מציבים הגבלות על הכיתוב, כמו למשל איסור על כתיבה באנגלית על המצבה (לפעמים אף איסור על כתיבת תאריך לועזי) ולכן חשוב לברר מראש מהם הנהלים של בית העלמין שבו מתכננים להקים את המצבה.

בנוסף, חשוב להתייחס לרצונו של הנפטר, אם הוא ציין לפני הפטירה מה הוא רוצה לציין על גבי המצבה.

את התיאור הקצר על חייו ומורשתו של הנפטר ניתן לציין בעזרת פסוקים מהמקורות או על ידי שימוש בלשון פיוטית ולכן רוב בתי העלמין בארץ מאפשרים גם ציטוט או כיתוב שירים על גבי מצבה.

בנושא זכויות יוצרים – לא מקובל לדרוש זכויות יוצרים כאשר מדובר על ציטוט שיר על גבי מצבה ולכן לרוב ניתן גם לצטט מילות שירים מפורסמים על מצבות ללא חשש, בהתאם להגבלות המקובלות בהלכה ובבתי עלמין לגבי אופי הכיתוב.

מה כותבים על מצבה?

גם אם רוצים לבצע כיתוב שירים על מצבות, חשוב לוודא כי הציטוט או הכיתוב, עומד בכללים מקובלים:

# כבוד הנפטר מן הראוי לציין את מעלותיו של הנפטר ולא את חסרונותיו (אם לא היו לו מעלות חלילה, ניתן לציין רק את המידע הבסיסי).

# צניעות חשוב שלא להפריז במעלותיו של הנפטר אלא לתאר אותו בצורה אמינה ואמיתית ככל הניתן.

# עיצוב עיצוב הכיתוב והמצבה גם הוא צריך לעמוד בכללים המקובלים בבית העלמין, למשל הוספת צבעים מסוימים לכיתוב, הוספת אותיות מובלטות או חריטה וכן הלאה.

דוגמאות לציטוטים של שירים מפורסמים

“אל תחפשו אותי, מי שידע למחול ימחל לי על אהבתי, הזמן ישקיט הכל, אני הולך לדרכי” (רחל שפירא).

“והיה אם יופיע שם ילד אחד, שפניו שוחקות ושיער לו זהב, תדעו שזה הוא, והושיטו לו יד

ולטפו את אבק המדבר מעיניו” (יהונתן גפן).

“עוף גוזל, חתוך את השמים, טוס לאן שבא לך” (אריק איינשטיין).

“ואולי, לא היו הדברים מעולם

ואולי, מעולם לא השכמתי

עם שחר לגן… ההיית או חלמתי חלום?” (רחל המשוררת).

“איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא…” (נתן יונתן)

צוות אתר מצבה.קום מציע ייעוץ לבחירת אבנים וסלעים מתאימים לבניית מצבות, לעיצוב מצבות ולבחירת הכיתוב המתאים. למידע נוסף, חייגו אלינו: 050-5287704