תפקידה העיקרי של מצבה הוא למעשה להיות הלוח הנושא עליו כיתוב המתאר מיהו הנפטר.

כך כל אדם יכול לדעת למי שייכת חלקת הקבר וכך יכולים גם בני המשפחה של הנפטר לציין בעזרת כיתוב על מצבה מילים אישיות, שמנציחות את זכר הנפטר ומספקות להם מעט נחמה.

עם זאת, חריטה על מצבה היא רק אחת האפשרויות של כיתוב על מצבה, אז מהם היתרונות של השיטה ולמי זה מתאים?

השיטה הנפוצה ביותר – חריטה על מצבה

מבין כלל השיטות ליצירת כיתוב על מצבה, חריטה על מצבה היא השיטה המובילה מסיבות שונות:

# כיתוב נצחי שלא כמו הוספת אותיות מתכת על מצבה או כתיבה בעזרת צבע, חריטה על מצבה נשארת לטווח הארוך ביותר מבין כל השיטות והיא מצריכה מעט מאוד תחזוקה אם בכלל. זאת בהתאם לסוג הסלע ממנו עשויה המצבה. ככל שהסלע עצמו הוא עמיד יותר ואינו נשחק בקלות, כך גם החריטה תישאר לזמן רב יותר.

# מובלט באופן טבעי במקרים של מצבה מאבן כהה, כמו גרניט או שיש שחור, חריטה על מצבה מעניקה לכיתוב גוון בהיר יותר מאשר הגוון הטבעי של האבן וכך לא צריך לצבוע את הכיתוב כדי להבליט אותו על פני רקע האבן.

# שיטות חריטה מתקדמות ניתן לבצע חריטה על מצבה באמצעות CNC – זוהי שיטה מדויקת מאוד, שגם מותירה את הכיתוב בולט ומחוספס על כל סוגי המצבות ולכן אין צורך במילוי או צבע של הכיתוב.

# חריטה אומנותית ניתן ליישם גם חריטה אומנותית  – לא רק של כיתוב על מצבה, כי אם גם ציור, או תמונה (בכפוף לאישור של הנהלת בית העלמין).

# עם או בלי צבע ניתן ליישם אפשרויות שונות של חריטה, עם בחירת אותיות צבועות או בגוון האבן, עם מילוי עופרת או בלעדיו, בהתאם לעיצוב המצבה הרצוי.

# מחיר במקרים רבים, חריטה נחשבת לשיטה זולה יחסית להוספת כיתוב על מצבה, כי לרוב היא לא מצריכה תוספת צבע או חומר. 

התאמה של חריטה על מצבות לסוג המצבה

עם כל האמור מעלה, חשוב לזכור כי רצוי לבחור אמן חריטה על מצבות מקצועי ומומלץ, כדי לקבל תוצאה טובה וגם כדי להתאים את סוג החריטה לסוג האבן ולגוון האבן שאתם בוחרים לייצר ממנה את המצבה. 

כאמור, יש אבנים שעליהן החריטה בולטת יותר ללא צורך בתוספות ומצד שני יש אבנים שנשחקות בקלות רבה יותר ואז החריטה נשחקת גם היא ומצריכה תחזוקה תקופתית.

עיצוב וכיתוב על מצבה בהתאמה אישית

צוות אתר מצבה.קום מציע מגוון רחב של סלעים ואבנים איכותיות לבניית מצבות, לצד ייעוץ מקצועי לבחירת האבן המתאימה לכם ביותר.

 כולל סוג הכיתוב המתאים ואף הפניה לבעלי מקצוע איכותיים לצורך עיצוב ויצירת מצבה ראויה ומכבדת, מותאמת לחזון שלכם על הנצחת יקיריכם.

למידע נוסף, חייגו אלינו: 050-5287704