מצבה קלאסית היא דרך נקייה, ברורה וצלולה להנציח את היקרים ללבכם. על גבי לוח אבן או לוח שיש חלק, על גבי סלע טבעי ופראי, או בכל דרך אחרת, המאפשרת לכם לבטא את הרגשות שנותרו בכם לאחר האובדן ואת תמצית הזיכרון שהותיר אחריו הנפטר.

1. מצבת לוח אבן

מצבת לוח אבן, או לוח שיש, היא המצבה הקלאסית מכולן. זוהי מצבה המיוצרת לרוב מלוח חלק של אבן או שיש, המאפשר להטביע, או לחרוט עליו את מילות הזיכרון ואת שם הנפטר, או להצמיד אליו אותיות מתכת בגוון בולט על פני הרקע החלק. ניתן לשלב מצבת לוח אבן עם אלמנט של צמחיה, עם אבני זכוכית, או ליצור את לוח האבן מסלע בעל מאפיינים יוצאי דופן, כדי לתת לה אופי ייחודי.

מצבות קלאסיות2. מצבה בצורת לב

מצבה בצורת לב היא הדרך הקלאסית להביע את הרגש שלכם כלפי נפטר שהיה יקר ללבכם, או לייצג נפטר שהיה לו לב רחב מלא חמלה. מצבות עם לב מעוצבות בגדלים שונים, מחומרי גלם שונים, ניצבות מעל הקבר, הן הדרך המרגשת להביע את מה שלא ניתן לכתוב על האבן, לחבק ללא מילים ולזכור לנצח את האהבה.

3. מצבת סלע טבעי

מצבת סלע טבעי היא קלאסיקה שתמיד הייתה ותמיד תישאר מצבה קלאסית מרשימה וייחודית. מצבה מסלע טבעי יכולה להיות עשויה מסוגים שונים של סלע, כמו גרניט, או בזלת, סלע בולבוס או סלע זכוכית, סלע אוניקס מלוטש מרהיב ביופיו ואפילו מסלע עץ מאובן – אחד יחיד ומיוחד. היא יכולה להיות מעוצבת בפשטות טבעית ופראית, מלוטשת וחלקה, או בעיצוב ייחודי אחר,  שמייצג נאמנה את רוחו ומורשתו של הנפטר.

4. מצבה אופקית

מצבות רבות בנויות משני חלקים – לוח אבן, או סלע אופקי, המכסה את חלקת הקבר, או מונח עליה בשכיבה, אשר מעליו ניצב לוח אבן אנכי, עומד ומבליט את המקום. אך מצבות אחרות בנויות רק מחלק אחד – לוח אבן אופקי, או משטח סלע טבעי שטוח, מונח על חלקת הקבר בצורה אופקית שעליו חקוקות המילים האוהבות שבחרו לו אוהביו, כתובות, או מעוצבות באותיות מתכת.

5. מצבה אנכית

מצבה אנכית היא לרוב האבן העיקרית, עליה חקוקות מילות הזיכרון, או שם הנפטר לצד תאריך הלידה ותאריך הפטירה שלו. זוהי בדרך כלל האבן הבולטת במצבה, כי תפקידה הוא להתנשא מעל הקבר ולציין את מיקומו, לייחד אותו בצבע, בצורה ובגודל שבחרו יקיריו של הנפטר ולתת לקבר אופי ייחודי, המשקף את המורשת של הנפטר.

לסיכום, מצבה היא אמנם פריט ייחודי ואין מצבה אחת זהה למצבה אחרת. אבל יש סוגי מצבות קלאסיות, נפוצות יותר, בזכות הפשטות המאפיינת אותן, הצלילות והבהירות. או מצבות קלאסיות עם מאפיין ייחודי, שמבליט אותן במעט על פני מצבות אחרות. מצבות קלאסיות מתאימות לאנשים שהפשטות ליוותה אותם בחייהם, שיקיריהם רוצים לזכור אותם בהתאם לדרך החיים הישרה והצלולה שהיתה להם והנציח את זכרם בצניעות וענווה.