מדינת ישראל מספקת מימון מלא לשירותי קבורת נפטרים. היא מעבירה את התשלום אוטומטית – ישירות לחברת קדישא או לכל גוף אחר שחתום על הסכם רלוונטי עם ביטוח לאומי, בלי לגבות כלל תשלום ממשפחת הנפטר.

עם זאת, מקורות המימון להקמת מצבה אינם כלולים בהסדר זה. אז איך אפשר לממן דמי קבורה ומצבה? מי זכאי למצבה מביטוח לאומי ומה עושה מי שאינו זכאי?

עלויות קבורה ומצבה – מי משלם?

קיימים סוגים שונים של מענקים ואפשרויות מימון על ידי המדינה לאחר פטירת אדם קרוב:

* מימון מטעם מדינת ישראל לטובת שירותי קבורה מועבר ישירות לחברת קדישא, אך כולל אלמנטים מאוד ספציפיים: חלקת קבר, טהרת הנפטר, בד לתכריכים רגילים, כריית קבר וכיסוי הקבר, מרצפות לבניין הקבר, לוחיות עם שם הנפטר, השתתפות חזן וצוות קבורה של שני אנשים לפחות.

* מימון מצבה המוסד לביטוח לאומי מממן באופן ישיר הקמת מצבה רק לנפטר בודד שאין לו בישראל קרובי משפחה ממדרגה ראשונה (הורים, בני זוג, בנים או בנות).

* מענק פטירה המדינה משלמת מענק פטירה לבן/בת זוג של הנפטר, אם הוא קיבל עד לפטירתו קצבאות, כמו קצבת אזרח ותיק, הבטחת הכנסה, שירותים מיוחדים, נפגעי עבודה, קצבת שאירים או אסירי ציון.

* מענק פטירה לילדי הנפטר אם אין לנפטר בן/בת זוג, המענק ישולם לילדיו, אם הם קטינים או תלויים כלכלית בהורה שנפטר. הקצבה עומדת נכון לכתיבת שורות אלה על סכום של כ 9500 ש”ח והיא מיועדת לכסות את ההוצאות הרבות של המשפחה לאחר פטירת אדם קרוב, כמו תקופת השבעה, השלושים ועוד. אך מענק זה משמש לעיתים גם כאמצעי לתמיכה במשפחה לאחר הפטירה.

* סיוע כספי ע”י חברת קדישא במקרה של משפחות נזקקות, גם חברת קדישא מסייעת לממן את הוצאות המצבה והסדרי הלוויה באמצעות גמ”חים.

המשמעות היא, שאין בישראל קבר ללא מצבה, אם כי במקרים מסוימים תהליך קבלת מימון למצבה עבור אדם ערירי או משפחה נזקקת יכול להימשך מספר חודשים במהלכם הקבר נותר ללא מצבה.

עם זאת, המדינה לא מספקת סיוע  למשפחות שיש להן אפשרות לממן הקמת מצבה באופן פרטי, אלא מענק פטירה לבני הזוג או לילדים נתמכים בלבד.

מימון מצבה – כמה זה עולה?

עלויות מצבה משתנות בהתאם לגורמים שונים, כמו סוג האבן, סוג הכיתוב, סגנון העיצוב של המצבה ועוד. 

עם זאת, מצבה בסיסית מאבן חברון, בעיצוב מינימליסטי וכיתוב מצומצם יכולה לעלות החל מ 3000 ש”ח בערך. 

רצוי לבדוק אם המחיר כולל גם את הובלת האבן והקמה שלה מעל חלקת הקבר, יציקת בטון מעל הקבר וכן הלאה.

מחיר מצבה מאבן יקרה, בעיצוב מיוחד והוספת כיתוב יכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים ולכן טווח המחירים הוא מאוד רחב.

לסיכום, צוות אתר מצבה.קום מציע מגוון רחב של אבנים להקמת מצבות באיכות גבוהה, בטווח מחירים גדול, עומד לרשותכם בכל שאלה. חייגו אלינו: 050-5287704