במקרים שונים מגיע הרגע שבו קרובי הנפטר מבקשים לבצע החלפת מצבה. אך אין ספק כי מדובר על צעד נדיר יחסית, שאינו מתרחש לעיתים קרובות ויש לגביו גם השגות ושאלות – לא תמיד ברור אם מותר לבצע החלפת מצבה ולכן מן הראוי לברר את הנושא לעומקו.

מקרים של החלפת מצבה

החלפת מצבה נעשית לרוב לטובת כבוד המת ולכן יש בה חשיבות גדולה במקרים מסוימים. עם זאת, היא גם נחשבת לצעד מעט בעייתי ולכן משתדלים להימנע ממנה. 

מתי בכל זאת מקובל לבצע החלפת מצבה?

# מצבה ישנה מצבה יכולה להתיישן בצורה שלא מאפשרת את קריאת הכיתוב. במקרים אחרים מופיעים סדקים ואפילו שברים על המצבה. היא נראית מוזנחת ואינה מכבדת את הנפטר, או מסבה צער לבני המשפחה.

# מצבה קטנה כאשר קרובי הנפטר לא יכולים לממן מצבה מכובדת כפי שרצו או כפי שרצה הנפטר. לאחר כמה שנים התאפשר להם לממן מצבה מתאימה יותר ולכן הם מבקשים להחליף למצבה חדשה ומכובדת יותר.

הבעיה עם החלפת מצבה

למרות האמור מעלה, רבנים ופוסקים שונים ביהדות מציינים כי רצוי שלא להחליף מצבה אלא לחדש אותה אם זה אפשרי.

אם הדבר לא ניתן, אפשר להחליף מצבה, גם באישור של רב אם יש בכך צורך.

יש לכך שתי סיבות עיקריות: 

ראשית, יש להימנע ממצב של ביזוי המת, כאשר על הקבר לא מונחת אף מצבה לזמן ממושך. לכן יש להכין את המצבה החדשה ולהביא אותה לחלקת הקבר כדי לבצע החלפת מצבה מיידית וללא דיחוי.

שנית, ביהדות חל איסור על שימוש חוזר במצבה ישנה (משומשת) ולכן יש לגנוז אותה לאחר הצבת המצבה החדשה ואף לוודא כי היא לא מונחת בטעות על חלקת קבר אחרת.

במקום להחליף מצבה אפשר לחדש

חידוש מצבה הוא צעד מקובל מאוד, כאשר האותיות נשחקות, או האבן מאבדת את הצבע הטבעית שלה. 

בעלי מקצוע בתחום נותנים מגוון שירותים מקצועיים של חידוש מצבות לצרכים שונים, הכוללים חידוש כיתוב על מצבה, ניקוי וליטוש מצבה, צביעת מצבה, תיקון ואיטום סדקים על המצבה ועוד.

במקרים מסוימים ניתן אף להחליף את כיסוי השיש מעל אבן המצבה, כדי להחליף אותו בכיסוי חדש, כאשר צעד זה לא נחשב החלפת מצבה, אלא חידוש.

לבחור מצבה נצחית

אחת השאיפות העומדות לנגד עיני הקרובים המבקשים לבחור מצבה לבן משפחה שנפטר היא בחירת מצבה נצחית, שתחזיק מעמד לשנים ארוכות, תישאר מכבדת ומעוצבת בסגנון המקורי שלה.

הדרך הבטוחה ביותר לעשות זאת היא על ידי בחירת אבן מתאימה, איכותית ועמידה שלא נשחקת ולא מושפעת מפגעי מזג האוויר, לצד בונה מצבות מיומן ומקצועי, שיודע כיצד לטפל באבן כדי לשמר אותה לטווח ארוך.

צוות אתר מצבה.קום מציע מגוון רחב ואיכותי של אבנים וסלעים לעיצוב מצבות מכל רחבי העולם, לצד ייעוץ מקצועי לבחירת חומרי גלם ועיצוב מצבה נצחית. למידע נוסף, חייגו אלינו: 050-5287704