מצבת קיר היא פתרון שניתן להנצחת נפטרים הנקברים בקבורת סנהדרין – קבורה באולמות קבורה, כאשר הנפטרים קבורים בקומות בתוך כוכים. 

המטרה היא לצמצם שטחי קבורה ולתת מענה במקרים שבהם אין מספיק שטחי קבורה פנויים.

מצבת קיר, או מצבת סנהדרין היא מצבה קטנה יחסית – מעין לוח עליו מציינים את פרטי הנפטר ואת הכיתוב הרלוונטי הנוסף, אותו קובעים על גבי פתח הקבר.

הבדלים בין מצבת קיר לבין מצבה רגילה

מצבת קיר, מכונה גם מצבת סנהדרין בגלל השימוש של מצבות אלה בקבורת סנהדרין בלבד.

קיימים הבדלים רבים בין מצבה רגילה לבין מצבת קיר:

* עיצוב – מצבת קיר בנויה בצורת לוח עשוי שיש, אבן טבעית או חומר גלם אחר. מצבה רגילה יכולה להיות בנויה במגוון רחב של צורות ממגוון חומרי גלם.

* מחיר – עלויות מצבת קיר נמוכות משמעותית לעומת מצבה רגילה, בעיקר בגלל הגודל ומגבלות העיצוב של מצבת קיר לעומת מצבה רגילה.

* כיתוב – ניתן לעצב את סגנון הכיתוב על מצבת קיר בכל דרך רצויה ומבוקשת, אם כי קיימים מחירים שונים לסגנונות כיתוב שונים. עם זאת, בגלל מגבלת הגודל של מצבת קיר, כמות הכיתוב מוגבלת גם היא. לעומת זאת, במצבה רגילה ניתן להתגבר על מגבלה זו על ידי בחירת מצבה גדולה מספיק להגדלת כמות הכיתוב.

* מיקום – מצבה רגילה מונחת על הקרקע, מעל חלקת הקבר. מצבת קיר מותקנת על קיר אולם הקבורה, מעל פתח הקבר.

* משקל – מגבלה נוספת שקיימת לגבי מצבת קיר נובעת מאופיה של קבורת סנהדרין באולמות קבורה שבהן הקבורה מתבצעת לגובה. לכן מצבת סנהדרין צריכה לעמוד במגבלת משקל מוגדרת, כדי שלא לעבור את מגבלת המשקל של מבנה האולם. על מצבה רגילה לא חלות מגבלות משקל (אלא מגבלות הנקבעות על ידי בית העלמין), שכן היא מוצבת ישירות על האדמה.

* תחזוקה – מצבות קיר או מצבות סנהדרין נמצאות בתוך אולמות סגורים ולכן הן פחות חשופות לפגעי מזג האוויר מאשר מצבה רגילה. עם זאת, גם מצבת קיר נזקקת לתחזוקה מדי מספר שנים כדי להתגבר על תהליכי בלאי טבעיים ועל נזקי הלחות הקיימת בתוך המבנה.

* מצבה משפחתית או מצבה זוגית ניתן לקיים קבורה זוגית או קבורה משפחתית בקבורת סנהדרין כמו גם בקבורה רגילה. עם זאת, לא מקובל ליצור מצבה זוגית בקבורת סנהדרין, אלא להקים מצבה לכל נפטר בנפרד.

* גודל – מצבות סנהדרין מיוצרות בגודל אחיד, בהתאם לאחידות הגודל של הקברים. מצבות רגילות יכולות להיות מיוצרות בגדלים שונים, בהתאם להנחיות בית העלמין ורצון המשפחה.

לסיכום, מצבת סנהדרין, מצבת קיר או מצבה רגילה – צוות אתר מצבה.קום עומד לרשותכם עם מגוון רחב ואיכותי של אבנים טבעיות ושיש ליצירת מצבות ועם מענה מקצועי לכל שאלה. נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע בבחירת המצבה הראויה והמכבדת ביותר ליקיריכם. חייגו אלינו: 050-5287704