מצבה משפחתית היא מצבה המיועדת לשני בני משפחה או יותר, כאשר במרבית המקרים היא משמשת לצורך ציון מקום קבורתם של בני זוג.

לכן היא מכונה גם מצבה כפולה, או מצבה זוגית ולפעמים גם “קבורת מכפלה” על שם מערת המכפלה, בה כידוע קבורים לפי המסורת אדם וחווה, אברהם, יצחק ויעקב וגם שרה ורבקה.

אם גם אתם שוקלים לרכוש מצבה משפחתית ליקיריכם הנה כמה פרטים שכדאי לדעת:

סוגים של מצבות משפחתיות

כאמור, קיימים סוגים שונים של מצבות משפחתיות, אשר ניתן  לבנות, או להציב אותן בצורות שונות. הנה כמה דוגמאות נפוצות:

קבורת מכפלה קבורה שבה שני בני זוג נקברים ביחד, אבל לא זה לצד זה, אלא אחד מעל השני. בין הנפטרים מפרידות שכבת אדמה ואבני גולל – לפי דרישות ההלכה, אך בני הזוג חולקים מצבה אחת משותפת.

מצבה כפולה לרוב מדובר על שתי אבני ראשה אחת ליד השניה, כאשר בני הזוג קבורים זה לצד זה בקבר כפול. 

ניתן לחבר בין שני הקברים על ידי אלמנטים עיצוביים מגוונים, כמו גינת צמחים ירוקים, או על ידי שימוש באבנים צבעוניות כיד הדמיון ובהתאם לאופי של הנפטרים ובני המשפחה.

מצבה זוגית לרוב הכוונה היא למצבה עם אבן ראשה כפולה. אבן אחת רחבה שמחברת בין שתי חלקות קבר צמודות, כדי לציין קבורה של בני זוג ביחד. 

על אבן הראשה הכפולה לרוב מציינים באותיות גדולות את שם המשפחה לרוחב המצבה במלואו.

מתחת לשם המשפחה מקובל לציין את שמותיהם הפרטיים של הנפטרים – כל אחד מעל מקום הקבורה הרלוונטי.

קבורת סנהדרין – שיטת קבורה זו היא למעשה היחידה שבה אפשר באמת לחלוק אתר קבורה משפחתי. בשיטה זו בונים אולמות קבורה לפי כללי ההלכה היהודית, בהם בונים קירות בגובה של עד חמישה קברים.

את הנפטרים מכניסים על גבי מיטה מיוחדת לתוך כוך בנוי בקיר, כאשר לאחר טקס קבורה סוגרים את החלל בעפר ומניחים מעליו לוח שיש עם שם הנפטר והכיתוב הרצוי. 

ניתן להוסיף גם בתים לנרות ומדפי פרחים למגע אישי יותר.

קבורת סנהדרין כאמור, היא שיטת הקבורה היחידה שמהווה אתר קבורה משפחתי לכל דבר, שכן היא מאפשרת בניית אולם קבורה למספר בני משפחה.

קבורת על שיטת קבורה משותפת נוספת, אשר מתאימה למקרים בהם לא הוכנה קבורה משותפת מבעוד מועד, אלא יש בן משפחה קבור בבית העלמין שכבר אין בו מקומות קבורה נוספים. כאשר בן משפחה נוסף נפטר ויש רצון לקבור אותם באותו המקום, יש לבדוק אם הקבר המקורי נמצא בעומק מספיק, כדי לכרות מעליו קבר נוסף ולהחליף את המצבה. המצבה החדשה תהיה כמובן מצבה משפחתית.

לסיכום, אתר מצבה.קום מציע מגוון רחב של אפשרויות לבחירת מצבה משפחתית או כל מצבה אחרת, שתשמש אתר זיכרון והנצחה מכבד ואישי עבור יקירכם ועבורכם. לקבלת מידע נוסף והתייעצות עם הצוות המקצועי שלנו, חייגו: 050-5287704