כאשר מחפשים מצבה, הדבר העיקרי העומד לנגד העיניים הוא הנצחה נאותה של הנפטר. מצבה היא הסמל המשמש את הנותרים, להתייחד עם זכרו, להביע אהבה וגעגועים, אך זוהי הסיבה, שלעיתים קרובות חיפוש אחר מצבה מתאימה עשוי להיות מורכב.

נוסף על המורכבות הרגשית, מחירי מצבות הם שיקול נוסף העומד לנגד עיני הקרובים, המחפשים אחר דרך הולמת להנצחה של הנפטר. אם כן – כיצד נקבעים מחירי מצבות ומה משפיע על המחיר הסופי?

גורמים משפיעים על מחירי מצבות

כדי להבין כמה עולה מצבה, צריך להכיר את המרכיבים השונים, המשפיעים על מחיר מצבה:

סוג האבן 

הגורם המשפיע ביותר על מחירי מצבות הוא סוג האבן המשמש לבניית מצבה. ניתן לבחור מצבה מאבן חברון, שהיא הנפוצה ביותר בישראל לצורך בניית מצבות אבן והיא גם נחשבת זולה יחסית לאבנים אחרות. לצד אבן חברון, קיימים גם סוגים נוספים של אבנים ארצישראליות במחירים נוחים, כמו אבן גלילית, או אבן עצמון. 

קיים טווח רחב מאוד של מחירי אבנים למצבות, כאשר בקצה השני של הסקאלה אפשר למצוא חומרי גלם יקרים הרבה יותר כמו אבן בזלת, או גרניט, או אבנים אחרות – נדירות, מיובאות מחו”ל שמחירן גבוה ולכן גם מחיר המצבה עולה בהתאמה.

עיצוב מצבה

גורם משמעותי נוסף המשפיע על מחיר מצבה הוא עיצוב המצבה. אבנים מגיעות בצורה טבעית מסוימת וככל שנדרש עיבוד מורכב יותר, כך גם המחיר יעלה. כך למשל, אפשר למצוא מצבות בעיצוב טבעי, שמשאיר את האבן כמעט בצורתה הגולמית, לצד מצבות לוח פשוטות, או מצבות בצורת לב שבור, או לוח סלע עם חור גדול במרכזו, חריטת מילים על האבן עצמה, שילוב מספר סוגי אבנים, לצד סלעי זכוכית ועוד.

כיתוב על מצבה

נוסף על העלויות הנזכרות למעלה, יש להתייחס גם למחיר הכיתוב על האבן. ניתן להוסיף אותיות מתכת בצבעים שונים, אותיות זכוכית, או אותיות אבן. ניתן לחרוט על סלע המצבה ולמלא את החריטה בצבע. ניתן לכתוב מספר מינימלי של מילים או להכביר במילים ולהוסיף ציטוט מרגש המייצג נאמנה את רוחו של הנפטר ועוד. לכל בחירה יש גם השפעה על המחיר.

תוספות למצבה

מקובל להזמין תוספות שונות לעיצובי מצבות, שמטרתן לתת אופי מיוחד לעיצוב המצבה, או לתת ביטוי לרוחו המיוחדת של הנפטר. ניתן להוסיף אגרטל אבן, או בית נר וניתן גם להזמין עיצובים אומנותיים מיוחדים, כמו שילוב סוקולנטים (צמחים טבעיים עמידים במיוחד) בתוך האבן, שילוב אבני זכוכית, אלמנטים ממתכת ועוד. כל אלה יכולים לתת אופי אישי ומרגש למצבה אך גם משפיעים על המחיר.

לסיכום

 מחיר מצבה הוא גורם שיש להתחשב בו בעת בחירת מצבה ולכן כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע שיכולים לתת לכם פתרונות מותאמים לתקציב וגם להציע לכם אפשרויות בחירה מגוונות, כדי שתוכלו להנציח את היקרים לכם בדרך המתאימה והראויה ביותר, במחיר העומד לרשותכם. 

למידע נוסף – צרו איתנו קשר.