כיתוב על מצבה, או חריטה על מצבה זהו נוהג מקובל המאפשר למשפחה האבלה לציין על גבי המצבה מילים חיוניות להנצחת הנפטר, לצד כיתוב בעל משמעות אישית מסוגים שונים.

עם זאת, קיימים ניסוחים מקובלים לחריטה על מצבה עבור מי שמעוניין ליצור מצבה בסגנון יהודי מסורתי, בהתאם לכללי בית העלמין ובהתאם לנהוג בקהילות השונות.

אלמנט הנצחה אישי או מסורתי – מה מותר לחרוט על מצבה?

מצבה היא אלמנט הנצחה אישי ובתור שכזה, אפשר היה לצפות כי ניסוח החריטה על המצבה יהיה כראות עיני המשפחה.

עם זאת, קיימים כללים די קבועים לניסוח על המצבה, שמטרתם לשמור על כבוד המתים, לשמור על מידה של צניעות ויושרה וכן על מידה של שוויון בין המשפחות השונות המגיעות לבית הקברות.

משום כך, הניסוח הבסיסי שחייב להתקיים על כל מצבה כולל את שמו המלא של הנפטר, לצד כינוי מקובל אם היה לו כינוי כזה, לצד תאריך הלידה ותאריך הפטירה העברי.

ניתן להוסיף לצד הכיתוב הבסיסי גם את התואר של הנפטר – בין אם היה דוקטור, ובין אם היה אבא, אמא, אח, אחות, בת או בן וכן הלאה.

לצד אלה ניתן להוסיף פסוקים מהמקורות, שמטרתם לתאר את הנפטר בצורה חיובית – צנועה ותמציתית. למשל:

“אשת חיל מי ימצא”, “מים רבים לא יכבו את האהבה”, “קמו בניה ויאשרוה בעלה ויהללה”, “ומצא חן ושכל טוב בעיני אלוהים ואדם” ועוד.

נוסח כיתוב על מצבה לאבא

לצד פסוקים מהמקורות, ניתן להוסיף משפטים אישיים המתארים את האיש ואת הקשר העמוק של בני משפחתו אליו ואל זכרו. למשל:

“תודה על אהבתך ועל מה שהענקת בחייך”, “תישאר בליבנו לעד” ועוד.

כיתוב על מצבה של אמא

אמא היא לעיתים קרובות האדם היקר ביותר עבור כל אדם. לכן, נוסחים מקובלים לחריטה על מצבה של אמא נוגעים ללב במיוחד. למשל:

“היית לנו למשען ואנו פנינו לאן?”, “שירת חייך לא תמוש מליבנו לעולם”, “הנתינה, האמונה וחדוות החיים שלך תישאר איתנו לעד” ועוד.

כיתוב על מצבה כפולה

במקרים בהם בני הזוג בוחרים להיקבר בסמוך אחד לשני ומציבים מצבה כפולה, ניתן לבחור ניסוח לחריטה על המצבה שמתאים לשני בני הזוג גם יחד, כמו:

“הנאהבים והנעימים, בחייהם ובמותם לא נפרדו”, “תהיו בליבנו לעד” ועוד.

לרוב כיתוב על מצבה כפולה נעשה דווקא בנפרד לכל אחד מבני הזוג – לכל אחד במועד הפטירה שלו.

ציטוט משיר על מצבה

גם ציטוט משיר הוא נוסח מקובל לחריטה על מצבה, כאשר ניתן לבחור שיר שהיה אהוב על המנוח, שיר שמתאר אותו היטב, או שיר שמתאר את רגשות המשפחה. למשל:

“רציתי לומר לך שבכל מקום את איתי בליבי…” (אביב גפן), “תזכרו שהבטחתם לא לבכות כי השמיים גדולים והדמעות קטנות” (שפיות זמנית) ועוד.

צוות אתר מצבה.קום מאחל לכם שלא תדעו עוד צער, עומד לרשותכם לבחירה מקצועית של אבני מצבה ולייעוץ מקצועי על עיצוב מצבה. חייגו אלינו: 050-5287704