חריטה על מצבות היא אחת הדרכים המקובלות להוסיף על לוח האבן את הכיתוב הרצוי, לצד עיטורים וסמלים מסוגים שונים, המייצגים את אופיו של הנפטר ואת ההנצחה הרצויה לבני המשפחה.

עם זאת, קיימים סוגים שונים של חריטות על מצבה שכדאי להכיר.

חריטה על מצבות מסוגים שונים

הקדמה הטכנולוגית יצרה מגוון רחב יותר מאי פעם של אפשרויות חריטה על מצבות. 

כיום ניתן לבחור בין חריטה במכונות (CNC) לבין קידוח בחול, אם כי טכניקת חריטה באמצעות לייזר היא הנפוצה והמבוקשת מכולן, בזכות רמה גבוהה של דיוק שהיא מאפשרת.

ניתן לבצע אותה ישירות על גבי לוח האבן ולקבל תוצאה עמידה לטווח ארוך, גם ללא מילוי של האותיות בצבע.

שיטה נוספת של חריטה על לוח האבן היא באמצעות מילוי עופרת, שנחשבת אסתטית במיוחד אך מתאימה לסוגים מסוימים של אבן בלבד.

סגנון נוסף של חריטה מתבצע דווקא מסביב לאותיות, או לאלמנט המעוצב על פני לוח האבן, כך שנוצר משטח מסותת מסביב לאותיות מובלטות באבן. התוצאה עמידה מאוד וניתן להשאיר אותה ללא צבע או לצבוע אותה לקבלת האפקט הרצוי.

חריטה על מצבת אבן שחורה לעומת חריטה מצבת אבן לבנה

חריטה על מצבה לבנה לעיתים נבלעת על רקע המצבה ולכן רצוי למלא אותה בצבע, אם רוצים להבליט אותה.

לעומת זאת, חריטה על אבן שחורה, כמו בזלת או גרניט, יוצרת אפקט של אותיות מובהרות, כמעט לבנות, אשר אין צורך לצבוע כדי להבליט אותן.

אבני מצבה שחורות כמו בזלת או גרניט נחשבות גם עמידות במיוחד בהשוואה לסוגים אחרים של אבני מצבה ולכן התוצאה היא עמידה לטווח ארוך, אם כי סגנון העיצוב השחור של המצבה לא מתאים לכל אחד.

עם זאת, על ידי התזת חול על אבן בהירה ניתן ליצור אפקט של אותיות צבועות (נקרא גם אותיות נגטיב), כאשר לוח האבן מגיע במרקם מט ואילו אפקט החריטה יוצר אותיות במרקם מבריק ובולט.

איך בוחרים סגנון חריטה על מצבה?

רמת העמידות של החריטה היא אחד הפרמטרים המשפיעים ביותר על בחירה בין טכנולוגיות שונות של חריטה על מצבה, כדי להבטיח חריטה שתישאר בצורתה הרצויה גם בתנאי מזג אוויר קשים.

עם זאת, סגנון החריטה נבחר גם על פי סוג האבן של המצבה וגם בהתאם לסגנון העיצוב הרצוי על ידי המשפחה. 

לכן מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע מומחים בעיצוב מצבות כדי לבחור את סגנון החריטה המתאים ביותר עבור המצבה ולהבטיח בחירה מתאימה ועמידה, שתעמוד בציפיות המשפחה האבלה ותצליח לספק מעט נחמה.

צוות אתר מצבה.קום מספק מגוון רחב של סלעים ליצירת מצבות, לצד ייעוץ מקצועי בבחירת האבן המתאימה ועיצוב נכון שלה. חייגו אלינו למידע נוסף: 050-5287704