אבן או סלע, זהו חומר הגלם המקובל ביותר ליצירת מצבות. הסיבה לכך היא פשוטה – זהו חומר גלם זמין, עמיד וחזק מאוד, ממנו אפשר ליצור אלמנט זיכרון שנשאר לשנים רבות.

לצד זאת, אבן היא גם חומר גלם מגוון – ניתן למצוא אבנים וסלעים בצבעים שונים, במרקמים שונים וברמות שונות של צפיפות. לכן ניתן ליצור מצבת אבן בעיצוב אישי לכל אדם באשר הוא.

סוגי מצבות אבן נפוצות

קיימים בעולם סוגים שונים של סלעים ואבנים נפוצות ולכן קיימים גם סוגים רבים של מצבות אבן. הנה כמה דוגמאות למצבות אבן נפוצות:

* מצבת אבן חברון אבן חברון היא אבן ארץ ישראלית נפוצה, הנחצבת בהרי חברון. היא נקראת גם שיש חברון והיא מאוד נפוצה בתור אבן למצבות, בגלל מחירה הנמוך. עם זאת, מדובר על אבן גיר, הנחשבת רכה יותר ולכן פחות עמידה לעומת סוגים אחרים של אבני מצבות.

* מצבת אבן בזלת בזלת היא בין האבנים החזקות והצפופות ביותר בטבע. היא נפוצה גם בישראל ובעולם – באזורים בהם התרחשו התפרצויות געשיות לאורך ההיסטוריה. אופי הבזלת ומרקמה משתנה בהתאם לטמפרטורה שבה התקררה הלבה ממנה נוצרה האבן. אך כאשר מייצרים מצבות בזלת, משתמשים באבן חזקה וצפופה, שיש לה יכולת עמידות גבוהה מאוד. הצבע השחור שלה מוסיף לה רושם קודר ונוכחות בולטת.

* מצבת אבן גרניט גרניט היא אבן צבעונית, הנוצרת מתרכובת של מינרלים שונים. לרוב היא צפופה מאוד ויש בה מעט נקבוביות ולכן היא גם עמידה וחזקה. ככלל, גרניט הוא סלע שנוצר על ידי התקררות איטית של מגמה חמה, לרוב בעומק רב באדמה או בים ולכן אפשר למצוא גם אבני גרניט צבעוניות רבות על חוף הים באילת למשל.

 

מצבות אבן מיוחדות

לצד האבנים הנפוצות ליצירת מצבות, קיימות גם אבנים מיוחדות ונדירות יותר, שחודרות עם השנים לתחום עיצוב המצבות ומוסיפות לו אפשרויות בחירה, שהופכות את המצבה אישית יותר. לדוגמה:

* מצבה בשילוב אבן זכוכית אבני זכוכית הן אבנים בגדלים שונים ובצבעים שונים, עשויות זכוכית. חלקן נוצרות בגודל סלע וחלקן בגודל אבנים קטנות יותר ולכן ניתן ליצור בעזרתן אלמנטים שונים, שהאור חודר דרכם ויוצר אפקט מיוחד.

* מצבה מסלע מפוסל מצבות הן למעשה סלעים מסותתים. לפעמים בצורות מיוחדות, כמו ספר, או לב. ניתן גם לעצב מצבת אבן בצורות מופשטות, המעניקות להן מראה של פסל אומנותי. ניתן לשלב סוגי סלעים שונים למצבת אבן אחת וליצור אלמנט בלתי נשכח.

* מצבת סלע עץ מאובן עצים מאובנים הם למעשה סלעים שנוצרו מתוך גזע עץ מת. החומרים האורגניים שמהם עשוי הגזע, הוחלפו במשך אלפי שנים במינרלים וכך העץ שמר על צורתו, אבל החומרים מהם הוא עשוי התחלפו. כך נוצר גזע עץ שקפא בזמן.

לסיכום, צוות אתר מצבה.קום מזמין אתכם להתרשם ממגוון עצום של סלעים ואבנים ליצירת מצבות וכן לקבל ייעוץ מקצועי לגבי בחירת האבן ועיצוב מצבה. לקבלת מידע נוסף חייגו אלינו כעת לטלפון שמספרו  050-5287704