אנדרטה, או מצבת זיכרון, היא מונומנט, בדרך כלל גדול למדי, המיועד להנציח את זכרו של אדם, של אירוע חשוב, או של קבוצת אנשים. 

ניתן לראות ברחבי הארץ אנדרטאות לחללי מלחמות וחללי תאונות דרכים, אנדרטאות בעיצוב אישי של בני המשפחה לצד אנדרטאות ממלכתיות, אנדרטאות צנועות ונוגעות לב לצד אנדרטאות ענק עוצרות נשימה.

איך בוחרים עיצוב אנדרטה ומהן האפשרויות המקובלות?

עיצוב אנדרטה – מצבת זיכרון

עיצוב אנדרטה תלוי בגורמים שונים:

* נושא ההנצחה 

* העדפה אישית של המנציח, בין אם מדובר על אדם פרטי או על גוף ציבורי

* חומרי הגלם

* הסביבה בה ממקמים את האנדרטה ועוד.

חומרי גלם לעיצוב מצבות זיכרון

חומר הגלם הנפוץ ביותר בעולם להקמת אנדרטאות ומצבות זיכרון, כמו גם מונומנטים אחרים בעלי אופי נצחי, הם סלעים ואבנים.

ניתן לראות גם אנדרטאות מתכת, אך ללא ספק אבנים וסלעים הם הבחירה המובילה ברחבי הארץ והעולם.

הסיבות לכך הן רבות – החל מהמגוון הרחב של סוגי אבנים וסלעים להקמת אנדרטה, הגוונים השונים שניתן לבחור שהם כמובן טבעיים, המרקמים השונים של הסלעים השונים וגם הגודל. 

ניתן למצוא סלעים כמעט בכל גודל שניתן לדמיין ועל כן אפשר להקים אנדרטאות מסלע עבור הנצחה פרטית, או ציבורית.

סלעים הם חומר גלם טבעי, שיכול להשתלב בקלות בין אם הוא מוצב בסביבה טבעית, כמו מדבר, יער ושדה ובין אם הוא ניצב במרכז העיר.

ניתן לעצב, לסתת, לחרוט על סלעים וניתן גם לשלב אותם עם חומרי גלם אחרים, כמו מתכת וזכוכית.

לבסוף, סלעים ואבנים הם חומרי גלם בעלי אופי נצחי ואולי זו הסיבה העיקרית שבגללה הם נחשבים אידיאליים לצורך בניית אנדרטאות ומצבות זיכרון.

סוגי סלעים להקמת אנדרטה

כאמור – קיימים אינספור סוגי סלעים בעולם ובישראל, מתוכם עשרות סוגי סלעים מתאימים להקמת מצבות ואנדרטאות. הנה כמה דוגמאות שכדאי להכיר:

*אנדרטה מסלע בזלת – בזלת היא בין הסלעים החזקים והעמידים ביותר שקיימים בטבע. נוסף על החוזק והצפיפות של החומר המיוחד הזה, בזלת גם מגיעה בגוונים כהים ודרמטיים עד שחורים, המעניקים לאנדרטה אופי מיוחד.

*אנדרטה מסלע גרניט – גרניט נחשב סלע חזק וקשה, כמעט כמו בזלת. שלא כמו בזלת, ניתן למצוא גרניט בגוונים שונים, כמו אדמדם, ירקרק, אפור בהיר וחום.

* אנדרטה מסלע אוניקס – סלע אוניקס הוא בדרך כלל בגוון לבן חלבי והוא עשוי להיות מעט שקוף, בהתאם לעובי הלוח. ניתן לשלב סלע אוניקס עם סוגים נוספים של אבן לקבלת תוצאה מיוחדת במינה.

לסיכום, אתר מצבה.קום מציע מגוון רחב של סלעים להקמת אנדרטאות ומצבות זיכרון. סלעים אלה מגיעים אלינו מרחבי הארץ והעולם ומיועדים לאפשר לכם בחירה של חומרי הגלם המתאימים לכם ביותר. הצוות המקצועי שלנו ישמח לעמוד לשירותכם ולייעץ לכם בבחירת אבנים וסלעים מתאימים לבניית אנדרטה, בהתאם למאפיינים הרצויים לכם. לקבלת מידע נוסף, חייגו אלינו: 050-5287704