תחזוקה של המצבה לאחר הצבתה היא אחד הנושאים המעסיקים את המשפחה האבלה עוד שנים ארוכות לאחר טקס גילוי מצבה. למרות שלרוב מדובר על תחזוקה מינימלית, לקרובי הנפטר חשוב לשמור על מצבה נקיה ואסתטית, מתוחזקת היטב ומכבדת. איך עושים את זה?

שלב ראשון בתחזוקה נכונה של מצבות

השלב הראשון בשמירה על תחזוקת המצבה לטווח ארוך קשור לבחירת האבן שממנה מכינים את המצבה. 

לכן רצוי לבחור אבן או סלע עמיד, ברמת צפיפות גבוהה ורמה נמוכה של נקבוביות. 

כך אפשר להבטיח עמידות ארוכת טווח של אבן המצבה מפני חבלות, תזוזות ופגעי מזג האוויר, אך גם מפני ספיגת נוזלים וחומרים שעלולים להותיר כתם על גבי האבן.

בנוסף, אבן שאינה נקבובית, אלא בעלת צפיפות גבוהה של חומר, פחות סופחת לתוכה מים ולחות ולכן גם פחות נוטה לפתח עובש ופטריות.

לאחר מכן כדאי לקחת בחשבון גם את עיצוב הכיתוב על המצבה ולבחור כיתוב שמצריך תחזוקה מינימלית, שקל לשמור עליו מפני פגיעה, קל לנקות וקל לחדש במידת הצורך.

סוגי אבנים לבניית מצבה עמידה במיוחד

אבן גרניט למשל, נחשבת אידיאלית לבניית מצבה בזכות הקשיות המיוחדת של האבן, שהופכת אותה חומר גלם אידיאלי לבניית מצבה. הדבר נכון גם לגבי אבן בזלת, הנחשבת אבן חזקה ועמידה מאוד, ברמת צפיפות גבוהה. גם הצבע הכהה הטבעי של האבן מקל על התחזוקה ועל הניקיון שלה.

עם זאת, קיימות אבנים נפלאות נוספות לעיצוב מצבה, כמו: אוניקס, סלע זכוכית, טרוורטין ועוד – הנחשבים עמידים וחזקים מאוד.

איך לשמור על תחזוקת המצבה?

לאחר בחירת האבן, העיצוב שלה והצבת המצבה במקומה מעל חלקת הקבר, כל מה שנותר הוא לשמור עליה בדרך הטובה ביותר. 

את זה ניתן לעשות על ידי שמירה על ניקיון בסיסי של המצבה בעזרת מים וסבון, הסרת לכלוכים שהצטברו על המצבה, כמו עלי שלכת למשל, או הברשה של האבק מעל המצבה.

אם יש חלקי מתכת על המצבה, רצוי לטפל בהם באמצעות חומר מונע חלודה באופן תקופתי וכמו כן, רצוי לנכש עשבים שצומחים לעיתים מסביב לחלקת הקבר.

כל עוד המצבה במצב טוב, אפשר להשתמש אחת לתקופה בסילר, שיכול להגן על הצבע של האותיות ועל הגוון הטבעי של האבן, כמו גם להגן על האבן מפני התפתחות עובש ופטריות. 

עם זאת, לאחר תקופת הזנחה ממושכת, ייתכן שיעלה הצורך לבצע עבודת תחזוקה וחידוש מצבה מקצועי. 

אם המצבה בנויה מאבן איכותית על ידי בעלי מקצוע טובים, היא תחזיק מעמד שנים ארוכות ואף עשרות שנים, גם ללא פעולות תחזוקה מיוחדות.

לסיכום, תחזוקת מצבה יכולה להיות קלה ומינימלית, אם בוחרים מלכתחילה אבן איכותית ועמידה ליצירת המצבה. צוות אתר מצבה.קום ישמח לסייע לכם בבחיר אבן אידיאלית לבניית מצבה, עם צרכי תחזוקה מינימליים ורמה גבוהה של עמידות, שתתאים גם לחזון העיצובי שלכם. לקבלת ייעוץ מקצועי ומידע נוסף, חייגו אלינו: 050-5287704