בישראל קיים מנהג יהודי שמשפיע על עיצוב מצבות בצורה ישירה. 

מנהג זה קובע כי עיצוב מצבות בבתי עלמין מסורתיים יהיה צנוע ומינימליסטי כדי לשמור על חזות אחידה, למנוע התבלטות של מצבה אחת על פני מצבות אחרות ולמעשה להקל על משפחות שידן אינה משגת לעיצוב מצבה יוקרתי ומתבלט.

עם זאת, יש דרכים לעצב מצבה צבעונית שמשתלבת בנוף בית העלמין בצורה מכובדת ויש בתי עלמין שבהם ניתנת יד חופשית יותר בבחירת העיצוב למצבה.

עיצוב צנוע של מצבות צבעוניות

עיצוב מצבה לרוב נעשה על בסיס אבני מצבה מקובלות ונפוצות כמו אבן חברון ושיש בהיר, או עם סלעים כהים כמו בזלת וגרניט.

על גבי הרקע האחיד הזה, אפשר ליצור מצבה בצבעוניות עדינה, כמו על בד קנבס או על דף חלק, על ידי חריטת אותיות בצבע שאינו לבן או שחור, אלא בגוונים שונים כמו אדום וכחול.

ניתן לשלב בחריטה גם אלמנטים פחות שגרתיים כמו פרחים למשל וניתן גם לשבץ אבנים צבעוניות לאורך האבן, ליצירת עיצוב צבעוני ומיוחד, שהוא גם שומר על מידה של ענווה ואינו מתבלט בצורה קיצונית.

מנגד, אפשר לבחור לוחות אבן לעיצוב לוח המצבה המרכזי, שאינם שחורים, לבנים או אפורים – קיימות אבני מצבות בגוונים טבעיים שונים, כמו אבני טרוורטין בגווני צהוב וחום, מצבות מסלעי זכוכית כחולים – שקופים, מצבות מסלע אוניקס מפוספס בגוונים שונים, סלעי בורדו בגוון סגלגל כהה, סלעי גרניט בגוון ורדרד ועוד.

שילוב של מספר סוגי סלעים לעיצוב מצבה אחת גם הוא נחשב מקובל ומאפשר ליצור מצבה צבעונית מחומרים טבעיים, המקובלים במרבית בתי העלמין בארץ.

מצבה צבעונית מיוחדת במינה

למי שמחפש דווקא עיצוב ייחודי ומתבלט, המיועד להנציח אדם עם אישיות צבעונית, מלאת חיים ושמחה, עיצוב מצבה צבעונית עשוי להיות יצירתי ומגוון כמו כל יצירת אמנות.

# שילוב של אבני זכוכית מאפשר ליצור אלמנטים מרהיבים כמו נחל זורם במרכז אבן המצבה. 

# שיבוץ חלוקי נחל צבעוניים על גבי לוח המצבה מאפשר יצירת אלמנט צבעוני במיוחד, שיש לו מראה טבעי בצבעוניות הולמת את המעמד. 

# שיבוץ קריסטלים ואבני חן מסביב למצבה מספק אפקט מיוחד במינו, שיש בו צבעוניות בעלת ערך מוסף ומשמעות נלווית.

# ניתן למלא את אבן המצבה באבנים צבעוניות, משולבות באופן הרמוני מותאם לכללי בית העלמין.

# ניתן ליצור אלמנטים מפוסלים מאבן בצבעים שונים, כמו למשל ספר, או לב, ציפור או פרח מפוסל באבן בגוון מיוחד, אותו מציבים על גבי המצבה, לצד אפשרויות נוספות כיד הדמיון.

לסיכום, צוות אתר מצבה.קום מציע מגוון רחב של סלעים ואבנים ליצירת מצבות בעיצובים אישיים, לצד ייעוץ מקצועי בידי מומחים בתחום, לגבי עיצוב נכון של המצבה בהתאם לסוג האבנים הרצוי ובהתאם לרצון המשפחה. אנו מאחלים לכם שלא תדעו עוד צער ומזמינים אתכם ליצור קשר לקבלת מידע נוסף במספר: 050-5287704