מצבה קיימת כדי להנציח אדם יקר שנפטר ולציין את מקום קבורתו. עם זאת, מצבות יכולות להיות גם דרך אישית להנצחה על ידי עיצוב מצבה אישי – בעזרת אמן מומחה לעיצוב מצבות או על ידי בחירה אישית של אבנים וחומרי גלם מיוחדים לעיצוב מצבה.

אם כן, מהן האפשרויות העומדות בפניכם לבחירה של מצבות מעוצבות?

סגנונות של מצבות מעוצבות

המבנה הבסיסי המקובל של מצבות בישראל כולל אבן גדולה אופקית, מונחת על האדמה לציין את שטח הקבר, מעליה אבן ראשה עומדת או שוכבת.

מכאן והלאה, קיימות אפשרויות רבות לבחירה, המאפשרות לכל משפחה להנציח את יקיריה באופן המתאים לה ביותר – מבחינה תקציבית, ערכית, דתית ועיצובית. הנה כמה אפשרויות מעניינות:

מצבה עם סלע טבעי

לרוב מקובל לסתת את לוח האבן המשמש כמצבה, לצורך לוח או לצורה אחרת, עליה נוח יותר להוסיף כיתוב. 

עם זאת, קיימות אבנים וסלעים בצורות טבעיות נפלאות, שמהן ניתן להכין מצבה בסגנון טבעי ומרשים במיוחד.

למשל מצבה מסלע בולבוס. זהו סלע עגול וגדול, המזכיר בצורתו חלוק נחל ענק. כאשר יוצרים מצבה מסלע זה, מקובל להשאיר אותו בצורתו הטבעית ועליה להוסיף כיתוב.

ניתן לעשות זאת גם עם סוגים אחרים של סלע ואבן, כאשר צורת הסלע מתאימה באופן טבעי להוספת כיתוב. 

מצבה מפוסלת

עוד דרך מקובלת לעיצוב מצבות היא על ידי פניה לקבלן מצבות אומן, או לאומן פיסול באבן, לצורך סיתות ופיסול של סלע המשמש כאבן ראשה בצורות שונות.

כך אפשר למצוא מצבות מפוסלות בצורת ספר פתוח או סגור, מצבה בצורת לב, או לב שבור, פרח ועוד. 

לעיצוב אישי במיוחד, ניתן לפסל באבן צורות מיוחדות נוספות, שתפקידן להנציח את הנפטר בדרך אישית ומקורית. כך ניתן לראות גם מצבות עם מטוס קטן מאבן מעליהן בתפקיד מצבה, או כלי נגינה ועוד. 

ניתן גם לבחור כמובן בפיסול מופשט של סלע, שיוצר תחושה מיוחדת במינה ומדגיש בצורה מרהיבה את התכונות הטבעיות של האבן.

שילובי אבנים

דרך חדשה יחסית בתחום עיצוב מצבות היא עיצוב מצבה על ידי שילוב מספר סוגי אבנים. 

ניתן למשל לראות מצבה עם דוגמת פסיפס על אבן הראשה, או מצבה בשילוב סלעי זכוכית, המעניקים לעיצוב קלילות ומאפשרים לאור לחדור דרך האבן. 

ניתן להפוך את המצבה לגינת סוקולנטים בשילוב חלוקי נחל ואף לשלב אבני חן חצי יקרות, או קריסטלים בגדלים שונים בעיצוב, כדי להעניק למצבה צבע ואופי מיוחד במינו.

לסיכום, מצבות מעוצבות קיימות כדי לספק אפשרויות הנצחה מגוונות ואישיות, לכבוד אדם שהולך בדרכו האחרונה וגם עבור יקיריו שנותרו מאחור. ניתן לבחור עיצובים אישיים, יצירתיים ומרהיבים, המאפשרים לבני המשפחה והקרובים של הנפטר לחוש מעט נחמה כאשר הם באים לבקר בחלקת הקבר. צוות אתר מצבה.קום מציע מגוון סלעים ואבנים מכל הסוגים ליצירת מצבות מעוצבות. למידע נוסף וייעוץ מקצועי חייגו אלינו: 050-5287704