מצבה אבן

מחצבי שיש משמשים לאורך שנים רבות ליצירה וסיתות של מצבות סטנדרטיות. כאשר אחד היקרים או היקרות לנו הולך לעולמו, מי שמזמין את המצבה עשוי להעריך שאין בנמצא אפשרויות אחרות. אולם מסתבר שאפשר להזמין מצבות מיוחדות, על מנת להקנות לחלקת הקבר אופי יותר מיוחד. מצבה מיוחדת שעשויה מאבן הינה בעלת איכות משל עצמה ואף מסייעת לזהות את המיקום בבית העלמין, בצורה מאוד מאוד נוחה ומהירה.

מצבה אבן, מסותתת או לא מסותתת

אנשים רבים ששומעים על האפשרות להזמין מצבות שעשויות מאבנים מיוחדות רוצים לדעת האם כל אבן יכולה להתאים לסיתות מצבה. אבל השאלה הראויה הזאת מצריכה קודם כל חידוד קטן. בתור מצבה בעלת ייחוד, ניתן להכין מצבות מסותתות או לא מסותתות. כלומר, אנשי מקצוע בתחום העיצוב וההכנה של מצבות בעלות ייחוד יכולים להכין מצבות מגושי אבן שלמים, במראה טבעי וללא סיתות מקיף או להכין דגמים שונים, המאופיינים ביותר עבודת סתתות ועיצוב. בניגוד לעיצובי השיש הרגילים, השימוש באבנים מיוחדות מאפשר תהליכי עיבוד מגוונים, על פי ההעדפות של בני המשפחה ואף בהתאם לתחושה שרוצים להעביר. ניתן, אם כן, להזמין עיצוב המבוסס על אבנים מסותתות או לא מסותתות, מגולפות בצורה מודגשת או בעלות סגנון יותר טבעי, הרבה פחות מעובד.

מצבות אבן מיוחדות, מצבות מעוצבות

האם כל אבן יכולה להתאים לסיתות מצבה

לא כל אבן או גוש סלע יוכלו להתאים לסיתות מצבה אבן או כאבן זיכרון מעובדת למחצה. בראש ובראשונה, צריכים לחשוב מהו האופי, המסר או התחושה שרוצים להעביר. בנוסף, צריך להחליט איזה גודל יהיה רצוי. אפשרות מקובלת למצבות מאבן תהיה מבוססת על אבנים מקוריות, ארץ ישראליות. אך בהחלט ניתן גם להביא לצורך כך סלעים ואבנים מיוחדים מחו”ל. אפשר להשתמש לשם כך למשל באבני גרניט, בזלת, טוף ואבני מינרלים אחרות. חברה שמתמחה באיתור של אבנים יוצאות מן הכלל יכולה לסייע בהצגת מבחר מגוון ביותר. דוגמא נוספת לאבנים שניתן לעצב מהן מצבות אלה הן אבנים מאובנות. גיאולוגים מסבירים שחומרים שונים שנחצבים מבטן האדמה עשויים חומרים אורגניים שהתאבנו והוקשחו. כך למשל עצים עתיקים או חומרים אחרים, שאותם ניתן לחצוב ולעצב לצורה הרצויה.