מצבות: האם סטנדרטי זו האפשרות היחידה

לאורך כל הדורות נוהגים אנשים לכבד את הנפטרים על ידי הצבת מצבות. לפני אין ספור שנים, בשחר ההיסטוריה כך סבורים, המצבות נעשו בפשטות על ידי הנחת סלעים רגילים כמעין גל עד לזכר אלה שהלכו לעולמם. רק הרבה יותר מאוחר החלו להציב סלעים מסותתים, אבנים מסותתות או גושי שיש מסותתים, בתור מצבות. כיום, נדמה שהדגם הסטנדרטי של מצבה הוא השולט. אולם מסתבר שזו לא האפשרות היחידה. ניתן להזמין גם סגנונות אחרים. הדגשים שלהלן יסבירו יותר על מה מדובר.

מדוע מצבות לא סטנדרטיות נעשות מבוקשות

מצבות לא סטנדרטיות, חשוב להבין, אלה מצבות מכובדות ומכבדות. לא מדובר על רעיון אנרכיסטי אלא להפך – הרעיון הוא להתאים עיצובים שונים ומיוחדים, לאנשים שהיו מיוחדים במהלך חייהם. אנשים שהיו מיוחדים בזכות פועלם או בגלל שהיו מי שהיו, ראויים, כך סבורים קרובי המשפחה, להנצחה בסגנון פחות סטנדרטי. עד כמה המצבה תהיה פחות סטנדרטי מהמקובל, זה נתון כמובן להחלטה אישית.

דוגמא למצבה מאוד לא סטנדרטית

אחת הדוגמאות היוצאות מן הכלל עבור מצבה לא סטנדרטית שהגיעה לארץ בזמן האחרון – מצבת זכוכית. נבהיר כי לא מדובר על זכוכית כפי שאנו מכירים מזגוגיות החלון. מדובר בסלע זכוכית ייחודי, שמצטיין בהיותו צבעוני ושקוף במידה מסוימת. הסלע שהגיע ממכרה בחו”ל לא מתאים כמצבה לכל אחד. אולם אם לדוגמא רוצים להעביר מסר של יושר, צלילות וטוהר, מצבה מסוג כזה בהחלט מעבירה מסר שכזה. מצבה לא סטנדרטית מסוג כזה יכולה להתאים גם לאנשים שלפני שהלכו לעולמם עסקו בתחומים כמו עיבוד זכוכית, אמנות בזכוכית, עיצוב תכשיטים, יהלומנות וכדומה. הסגנון הזה מעביר את המסר המתאים כל כך, שניתן לשלבו עם הקדשה חרוטה או שלט זיכרון תואם.

מצבות מפוסלות בסגנון ייחודי אישי

דוגמא מסוג אחר למצבות לא סטנדרטיות אלה הן המצבות המפוסלות. מדובר על גושי סלע מיוחדים, שמזמינים מארץ או מחו”ל.  לאחר מכן, את העיצוב הסופי מקנה סתת מיומן. אמן בעיצוב סלעים שיכול להחליק את הסלע או להקנות לו דוגמא עיצובית שונה, ייחודית ואפילו אישית.

מצבות